Tradičná čínska medicína

Tradičná čínska medicína

Tradičná čínska medicína začala byť v celom svete žiadaná a populárny vďaka metódam liečby, ktoré sú jednoduché a dostupné väčšine ľudí. Tieto metódy sú účinné pri liečbe a prevencii mnohých ochorení, a to nielen bežných chronických, ale aj niektorých ochorení, ktoré sú aj v súčasnosti považované za ťažko vyliečiteľné. Ide o také ochorenia ako je kliešťová encefalitída, roztrúsená skleróza, atopický ekzém, hyperlipidémia pod. Prednosťou tradičnej čínskej medicíny je dokonale prepracovaný systém energetických dráh v tele, funkcie orgánov a ich vzájomného pôsobenia. Úlohou liečby je obnoviť narušenú rovnováhu Jing Jang a zabezpečiť rovnomerné prúdenie energie Čchi. V jazyku západnej medicíny ide o obnovenie homeostázy, stimuláciu ochranných síl a reaktívne schopnosti organizmu.

Tradičná čínska medicína sa na zdravie pozerá z hľadiska rovnováhy dvoch síl Jing a Jang a rovnomerné prúdenie energie Čchi po tele. Hlavnou úlohou liečby je obnoviť narušenú rovnováhu Jing Jang a zaistiť harmóniu, v jazyku západnej medicíny ide o obnovenie homeostázy, stimuláciu ochranných síl a reaktívne schopnosti organizmu. Akákoľvek choroba z hľadiska tradičnej čínskej medicíny je spôsobená zväčšením alebo zmenšením Jing alebo Jang, preto liečenie prebieha tým spôsobom, že sa buď pridáva, alebo uberá Jing alebo Jang.

Príklady:Pri nedostatku energie Čchi cítime stratu energie, zhoršuje sa naša schopnosť sústrediť sa. Nedostatok Jang spôsobuje v našom tele chlad, cítime duševné a telesné vyčerpanie. Nadbytok Jang sa naopak prejavuje pocitom horúčosti, záchvaty zlosti, zvýšenou aktivitou. Časom potom dochádza k vysychaniu telesných štiav. Nadbytok Jing spôsobuje vlhkosť, v tkanivách sa hromadia tekutiny, čo vedie k opuchom, pocitom ťažoby, vytvára sa hlien na prieduškách, objavuje sa celulitída, cítime malátnosť. Nedostatok Jing tiež spôsobuje vysychanie telesných štiav, v dôsledku toho trpíme pocitom nepokoja, nervozitou, naša pleť a vlasy sa stávajú suchými. Pre uchovanie rovnováhy v organizme sú tiež veľmi dôležité emócie. Hnev, zlosť, agresia vyčerpávajú energiu Čchi, chladné emócie ako strach, sklamanie, smútok, závisť a mrzutosť ju blokujú atď...

PRÍČINY CHORÔB

Je možné rozdeliť na vonkajšie:

• klimatické podmienky (vietor, chlad, teplo, vlhkosť, suchosť, oheň)

• infekčné agenti

• vonkajšie rany

• uhryznutie zvieraťa, bodnutie hmyzu

a vnútorné:

• nerovnováha siedmich pocitov (radosť, smútok, premýšľanie, hnev, strach,) presprilisny radosť, veľké kopci, hnev, strach, smútok, láska, priania (chcenie)

• nesprávna strava - z nesprávnej stravy

• vyčerpanie

• objavenie sa patologických tekutín

• stagnácie Čchi a krvi

• nespútaný pohlavný život

PREVENCIA

Tradičná čínska medicína sa zameriava predovšetkým na prevenciu, najvyšším prejavom múdrosti je uchovanie poriadku, skôr než jeho naprávanie. Liečiť ochorenia vo chvíli, keď už vzniklo je rovnaké ako kopať studňu, keď už mám smäd. Každodenné podpora rovnováhy v organizme. Veľkú pozornosť venuje tradičná čínska medicína stravovanie. Človek je to, čo jej. Zdravým človekom bude ten, kto sa stravuje v harmónii s vesmírom.

ZÁPADNÁ A VÝCHODNÁ MEDICÍNA

Západná medicína sa zameriava na fyzické telo a orgány, východná na ich funkcie. Západná medicína sa vždy špecializuje na určitú oblasť, východná vníma ľudský organizmus ako celok, súčasť vesmíru, človek funguje v prepojení s vesmírnou energiou, funkciami. Západná medicína sa venuje predovšetkým choroby samotnej, ktorej príčiny sa odvodzujú od vonkajších vplyvov, východná medicína sa snaží vyhnúť sa štádiu choroby a snaží sa zdravia uchovávať / vyvarovať sa chorobám. Pre lekárov tradičnej medicíny je dôležitejšie určiť nie názov choroby, ale typ narušenie rovnováhy. Oba systémy, východnej i západnej medicíny sú komplementárne. Nie je možné preceňovať východnej medicínu, a nedoceňovat súčasné moderné úspechy západnej medicíny. Mnohé syndrómy potrebujú ďalšie doplnenie / pokračovanie v čínskej medicíne.

Chemické preparáty majú veľký, ale hrubý efekt. Dajú dobrý výsledok pri liečení akútnych chorôb, ale pri dlhodobom užívaní vedú k zablokovaniu metabolických procesov... je potreba vrátiť sa k zdravému spôsobu života našich predkov s prihliadnutím k súčasným podmienkam. Nie všetci si uvedomujeme, čo to znamená, myslíme si, že žijeme zdravo a pritom robíme rôzne chyby, zbytočne zaťažujeme organizmus.

Čínska medicína sa riadi týmito princípmi: Lieči pomocou prirodzených prostriedkov a čo najmenej pomocou chemických. Učí a pomáha ovplyvňovať / prispôsobovať svoj štýl života, režim stravovania. Učí pozitívnemu naladený na uzdravenie. Liečba je prísne individuálne a zameraná na orgán, ktorý je v neporiadku, a orgány s ním spojené. Podporuje organizmus, aby bol sám schopný vyrovnať sa s chorobou.